
Laparoskopska operacija žuči
25. March 2024.
Hernija trbušnog zida
16. April 2024.Pod ovim pojmom podrazumeva se bolest koja nastaje URASTANJEM DLAKE u predelu trtice, tačnije, u međusedalnoj brazdi iznad trtične kosti. Pojavu bolesti pospešuje bavljenje poslom vezanim za dugo sedenje (profesionalni vozači, programeri itd.). Češće (i do 10 puta) obolevaju muškarci mlađe životne dobi (15-40 godina), naročito ako su izraženo maljavi u sedalnoj regiji.
Pilonidalna bolest se obično, po prvi put, primeti kada nastane bol, crvenilo i otok u sedalnoj regiji. To je, u stvari, znak komplikacije ove bolesti, odnosno nakupljanje gnoja oko urasle dlake. Terapija je, skoro uvek, hirurška.

Kako prepoznati pilonidalnu bolest?

Prvi simptomi bolesti se obično javljaju kada nastanu komplikacije u vidu nakupljanja gnoja oko urasle dlake (pilonidalni absces), što je praćeno svim znacima akutne gnojne upale (otok, bol, crvenilo u sedalnoj regiji, otežano sedenje, ponekad povišena telesna temperatura). Ponekad se pojavljuje i gnojni-sukrvičav iscedak na mestu nastanka otoka.
Kod hroničnih slučajeva pilonidalne bolesti obično postoji jedan ili više otvora na koži međusedalne brazde, ili okolini, kroz koje se, povremeno, cedi gnojni sadržaj neprijatnog mirisa.
Kako se pilonidalna bolest leči?
Pri pojavi bilo kojeg od navedenih simptoma, neophodno je da se javite HIRURGU! U akutnoj fazi bolesti, kada postoji akutna gnojna upala, obično se radi prosecanje (incizija) gnojne šupljine odstranjivanje gnoja. Ovaj postupak traje nekoliko minuta i obično se obavlja u lokalnoj anesteziji koji dovodi do značajnog olakšanja i prestanka tegoba u narednih nekoliko dana.
Kod prisustva hroničnog oblika pilonidalne bolesti, neophodno je uraditi veći opeativni zahvat kako bi se uklonili svi kanali koji povezuju kožu i ishodište bolesti tj. urasle dlake i gnoj oko njih. Ovaj zahvat se obično radi u opštoj (totalnoj) anesteziji, i zahteva nekoliko dana boravka u bolnici.

Savet
Obim operacije koja se mora izvesti i dužina postoperativnog toka, kao i vraćanje redovnim životnim i radnim aktivnostima, zavisi od napredovanja bolesti i njenih komplikacija. Zbog toga je neophodno da se ŠTO RANIJE, po pojavi simptoma, pacijent javi HIRURGU i započne lečenje. Svako odlaganje dovodi do pojave novih komplikacija, otežava operativno lečenje i produžava postoperativni tok.