
Endoskopski ultrazvuk (EUS)
12. November 2024.Kako izbeći kasnu dijagnozu bolesti?
Prevencija predstavlja skup tehnika i metoda, kojima se sprečava pojava ili kasna dijagnoza bolesti. Dokazalo se da prevencija ima najveći dobrinos u sprečavanju ili kasnu dijagnozu kod nekih određenih tipova bolesti. Jedna od metoda koja se koristi za prevenciju je i kolonoskopija. Uz pomoć kolonoskopije gastroenterolog ima uvid u unutrašnju stranu sluznice debelog creva i tog dela tela.
Prikazom unutrašnjeg dela debelog creva, lekar- specijalista uz pomoć kamere na kraju fleksibilnog tubusa, ima uvid da li se u crevu nalaze različito patološko tkivo. Kolonoskopija može poslužiti kao terapeutska metoda kod odstranjivanja polipa ili malignog tkiva.
Zašto kolonoskopija je metoda izbora kod dijagnoze tumora debelog creva i rektuma?
Karcinom/ maligni tumor debelog creva i/ili rektuma je najčešći od svih gastrointestinalnih karcinoma, a 3. u svetu po godišnjem broju smrtnih ishoda. Kolorektalni rak je češći kod muškaraca nego kod žena. U Srbiji godišnje od ovog karcinoma oboli oko 4500 ljudi a najviše u Vojvodini.
Karcinom debelog creva je posledica i genetskih faktora ali i faktora spoljašnje sredine, kojima osoba doprinosi ka oboljevanju od kolorektalnog karcinoma. Osobe koje vode stresan život, dane provode u sedećem položaju, bez fizičke aktivnosti, a često konzumiraju brzu hranu, koja sadrži velike količine prerađenog i crvenog mesa, bogatu mastima, životinjskim proteinima i rafiniranim ugljenim hidratima imaju najveći rizik od dobijanja karcinoma debelog creva. Dok kod osoba koje konzumiraju često voće i povrće sa puno vlakna i vode zdrav život, predstavlja jednu od metode prevencije od malignih bolesti debelog creva.
Simptomi koji mogu ukazivati na malignu bolest debelog creva:
- promene u crevnom pražnjenu (česti prolivi i opstipacija)
- krvarenje u stolici - okultno krvarenje (koje se ne vidi okom) - FOB test je metoda kojom se potvrđuje, postojanje okultnog krvarenja
- gubitak telesne težine bez konkretneg uzroka
- slabost
- nedostatak gvožđa i anemija
- opšti ili lokalizovani bol u stomaku
Rana dijagnoza = prevencija
Kombinacija genetskog testiranja (ako postoje slučajevi oboljevanja od malignih bolesti debelog creva u porodičnoj istoriji) i kolonoskopija kao endoskopska metoda prikaza unutrašnjosti debelog creva predstavljaju najbolji izbor u prevenciji i ranog otkrivanja bolesti. Ove skrining metode je najbolje početi u doba iznad 50 godina sve do nekih 75 godina kod osoba koja imaju srednji rizik od dobijanja ove bolesti. Kod osoba iznad 75 godina lekari odlučuju da li će nastaviti sa skriningom ili ne, s obzirom na njihove prethodne preglede i stanjem organizma.
Kolonoskopija se preventivno radi na svakih 10 godina.
Kod pacijenata kojima je dokazano okultno krvarenje u stolici, najverovatnije sledeća stavka za otkrivanje tačne dijagnoze je kolonoskopija. Tokom koje ako postoje neki polipi ili sumjiva tkiva, radi se biopsija istih i ti uzorci se šalju na patohistološki pregled, da se dobije tačan uvid u ta tkiva i dobije tačna dijagnostika.
Nakon dijagnostike maligne bolesti, lekari obično rade CT abdomena, rendgenski snimak grudnog koša i rutinske laboratorijski nalaze radi procene proširenosti raka i procene celokupnog stanja osobe.
Lečenje obuhvata hirurške zahvate, hemoterapiju i radioterapiju ako je potrebno.
Rak debelog creva se može izlečiti ako se rano otkrije.
Nudimo vam mogućnost izvođenja kolonoskopije sa vrhunskim gastroenterolozima koji su eksperti u svom polju.