
Hijatus hernija
25. March 2024.
Laparoskopska operacija žuči
25. March 2024.Dobroćudne (benigne) bolesti dojke spadaju u najčešća oboljenja žena i smatra se da svaka treća žena tokom života pati bar od nekog od ovih oboljenja. S obzirom na to da ova stanja daju veoma često jake tegobe (bol i više ili manje lako opipljivi tumor u dojci), kao i da su danas žene bolje obaveštene i masovno uplašene od mogućnosti da su obolele od raka dojke, hirurzi – onkolozi imaju delikatan zadatak da precizno razluče i izdiferenciraju dobroćudnog od zloćudnog oboljenja dojke.
Vrste oboljenja dojke
Dobroćudna oboljenja dojke delimo u četiri grupe:
- Urođene mane
- Stanja u vezi sa dojenjem
- Zapaljenja dojki
- Displazija – fibrocistična bolest – ANDI (Abberations of Normal Development and Involution)
Bez obzira što se radi o dobroćudnim, dakle, nemalignim oboljenjima, ona mogu pogubno da utiču na kvalitet života pacijentkinja. Ovoga puta ćemo se zadržati na poslednje dve navedene grupe oboljenja – zapaljenja dojki i displaziju.

Zapaljenja dojki
Zapaljenja dojki se manifestuju u oko 70% slučajeva tokom dojenja, kada mogu jako da iskomplikuju život i majci i detetu. Ključno je da se ne prestane sa dojenjem, već da se mleko iz obolele dojke svakako izmuza, a po potrebi i prokuva i koristi u ishrani odojčeta. Antibiotika, posebno ona protiv stafilokoknih infekcija, obavezno se koristi. Želeli bismo, međutim, da skrenemo pažnju na zapaljenje dojki van dojenja. Ono se najčešće manifestuje u oblasti bradavice dojke i izrazito je sklono recidiviranju – ponavljanju i prelasku u hronično stanje. U akutnom stanju, kada postoji apsces – nakupina gnoja, neophodno je javiti se hirurgu, koji će načiniti inciziju – prosecanje kože i evakuaciju gnoja, ali se lečenje time ne završava.
Najčešće je neophodno da se, ako se tegoba ponovi, uradi nešto opsežnija hirurška intervencija – šira ekscizija zapaljenog tkiva. Rana se ostavlja otvorenom nekoliko dana (ponekad i više od 7 dana!) uz svakodnevno previjanje, da bi se tek nakon toga, ako nema znakova ponovnog zapaljenja, zašila. Stoga, na iznenađenje pacijentkinja, boravak u bolnici traje i po 10 dana i više.
Poseban problem kod zapaljenja dojki predstavlja njegovo razlikovanje od zapaljenskog oblika raka dojke. Ovo zahteva veliko znanje i iskustvo hirurga, jer smo bili neretko svedoci da se pacijentkinje obolele od ovog oblika raka po više meseci kod svog lekara tretiraju antibioticima.
Displazije - Fibrocistične bolesti dojke
Što se tiče displazije ili fibrocistične bolesti dojke, njena glavna opasnost leži u mogućnosti da se ovim oboljenjem previdi zamaskirani karcinom dojke. Iskusni hirurg se često, već fizikalnim pregledom, može pouzdano orijentisati i utvrditi o kakvom oboljenju se radi. Danas nam, takođe, stoje na raspolaganju i druge pomoćne metode kao npr. ultrazvučni pregled dojki, RTG mamografija, punkcija dojke i magnetna rezonanca za koje se odlučujemo u nejasnim slučajevima. Bol, vodeći simptom fibrocistične bolesti, nažalost, nije tako čest pratilac malignog tumora dojke, premda može i tu da se javi.
Fibroadenom
Na kraju, potrebno je spomenuti i fibroadenom, benigni (dobroćudni) tumor koji se najčešće javlja kod mladih žena, često i mlađih od 20 godina, i koji može da načini probleme tokom dojenja začepljujući neki od izvodnih kanala mlečne žlezde i dovodeći do zapaljenja dojke. Stoga se preporučuje da se ovaj tumor operiše pre nameravane trudnoće. Pojava ovakvog tumora, koji ima vrlo karakteristične fizičke osobine (okrugao, tvrd, pokretan u dojci) kod žena između 30 i 40 godina života (i starijih), iziskuje njegovo obligatno odstranjivanje i mikroskopsku proveru, jer jedna vrsta zloćudnog tumora (medularni karcinom) dojke može imati slične karakteristike.