Cistoskopija je endoskopski pregled koji omoguvaća lekaru da pregleda mokraćnu bešiku i uretru, a koji se izvodi pomoću cistoskopa, instrumenta koji se kroz mokraćni kanal uvodi u bešiku. Tokom pregleda, cistoskop se plasira kroz uretru, mokraćnu cev koja odvodi urin do bešike, kako bi se videla unutrašnjosti bešike.
KADA SE RADI CISTOSKOPIJA?
Krv u mokraći, otežano ili bolno mokrenje, stalni nagon za mokrenjem, nekontrolisano nevoljno mokrenje i upala bešike neki su od simptoma koji ukazuju na urološka oboljenja.
Cistoskopija je neophodna radi:
- Dijagnostike suženja mokraćne cevi i vrata mokraćne bešike.
- Dijagnostike nivoa opstrukcije koju prostata vrši na mokraćnu cev, te prisustvo kamenja ili tumora.
- Utvrđivanja uzroka i mesta krvarenja u mokraćnoj bešici ili uretri.
- Dijagnostike bolnog, nekontrolisanog ili otežanog mokrenja.
- Otkrivanja faktora koji uzrokuju česte urinarne infekcije.
- Dijagnostikovanja pritiska na zid bešike izazvanog promenama na materici ili debelom crevu.
- Dodatnog pojašnjenje stanja otkrivenih drugim dijagnostičkim metodama poput ultrazvuka, rentgena, intravenske urografije ili skenera.
Tokom cistoskopije se mogu izvršiti dodatne intervencije kao što su:
- Biopsija sumnjivih promena u mokraćnoj cevi i bešici.
- Uklanjanje stranih tela.
- Razbijanje i uklanjanje kamenja iz mokraćne bešike, resekcija tumora i zaustavljanje krvarenja (uvek pod opštom ili spinalnom anestezijom).
ZAKAŽITE PREGLED
- Subotička 41, Novi Sad
Posle pregleda se može javiti peckanje tokom i nakon mokrenja, kao i manje količine krvi u urinhu i češće mokrenje, koje traju jedan do dva dana. Potrebno je unositi veće količine tečnosti, kao I pridržavati se propisane terapije.
KAKO IZGLEDA PREGLED?
Pregled obično traje nekoliko minuta i radi se dok pacijent leži na leđima. Nakon detaljnog čišćenja spoljnih mokraćnih puteva u mokraćnu cev se ubrizgava lokalni anestetik.
Nakon nekoliko minuta kroz mokraćni kanal se u bešiku uvodi cistoskop na čijem vrhu je osvetljenje sa kamerom.
Tokom pregleda se mokraćna bešika puni sterilnim fiziološkim rastvorom, što lekaru omogućava da lepo pregleda celokupnu unutrašnjost bešike.
ANESTEZIJA
Cistoskopija se može obaviti u lokalnoj anesteziji ili analgosedaciji.
Pregled u lokalnoj anesteziji je za žene uglavnom bezbolan, ali može biti neprijatan, dok za mušarce ponekad može biti i bolan. Iz tog razloga, večina pacijenata se opredeljuje za analgosedaciju.
NAŠI DOKTORI
DR ŽARKO DIMITRIĆ
specijalista urologije