Bronhoskopija je procedura koja omogućava lekaru specijalisti da pregleda unutrašnjost disajnih puteva i pluća. Uključuje korišćenje endoskopa, koji se uvodi kroz nos ili usta, sprovodi se niže niz grlo, te ulazi u pluća i omogućava vizuelizaciju datih struktura na monitoru.

Bronhoskopija se koristi za različite situacije, poput:

  1. Dijagnostikovanja različitih stanja poput karcinoma, infekcija i inflamacija plućnog tkiva
  2. Lečenje različitih stanja: otklanjanje stranih tela iz disajnih puteva, olakšavanje iskašljavanja obilnog mukusa.
  3. Evaluaciju abnormalnosti koje su nađene na CTu ili RTGu.

Pre početka pregleda pacijent udiše anestetik u vidu aerosola ili spreja koji uzaziva utrnulost nosa i grla, sprečava i samnju kašalj i nagon na povraćanje. Nakon toga ćete dobiti sedative preko vene koji će Vam pomoći da budete relaksirani i učiniti da se osećate pospano. Sedativ će Vam takođe pomoći da zaboravite i ne osetite bilo kakve neprijatne senzacije tokom procedure. Tokom pregleda, pokušajte ostati mirni i opušteni, dišite polako i pratite uputstva medicinske sestre i lekara.

ŠTA SE DOGAĐA TOKOM BRONHOSKOPIJE?

Pregled taje relativno kratko 10-20 minuta. Tokom pregleda, pacijent leži na leđima I preko nazalne maske prima kiseonik. Doktori prate nivo kiseonika u krvi i rad srca.

Bronhoskop se uvodi kroz nos ili usta te između glasnica u dušnik i glavne bronhe. Tokom pregleda pacijent ne govori i može disati bez problema. Doktor preko mini kamere na brhu instrumenta može da vidi unutrašnjost pluća pacijenta.

Postoji mogućnost da pacijenti imaju osećaj da ne mogu da dođu do “daha”, ali postoji dovoljno prostora za disanje i dobijanje dovoljno kiseonika.

Bronholog izvodi biopsiju (uzimanje tkiva za ispitivanje u laboratoriji), koja nije bolna. Deo pregleda može se sprovoditi pod kontrolom rendgena. Ova metoda omogućuje bolji pregled pacijenta, nije bolna i neugodna. Primljena doza rendgen zraka je niska.

ŠTA SE DOGAĐA NAKON BRONHOSKOPIJE?

Pacijenti se razlikuju po svom vremenu buđenja. Pacijent postaje u sobi za buđenje, odnosno bolničkoj sobi stacionara pod nadzorom medicinskog tehničara 60 minuta ili po potrebi više sve dok sedativ ne prestane da deluje.

Zbog lokalne anestezije gutenje je privremeno poremećeno, tako da dva sata nakon pregleda ne bi trebalo jesti ili piti kako ne bi hrana dospela u dušnik.

Posle bronhoskopije neophodno je da pacijent ima pratnju, a savetuje se da ne upravlja vozilo najmanje 12 sati posle bronhoskopije.