
Divertikularna bolest
15. April 2025.
Rak debelog creva
17. April 2025.Opstipacija ili konstipacija, često nazvana i zatvor, predstavlja stanje u kojem osoba ima manje od tri pražnjenja creva nedeljno, a gde je stolica tvrda i suva, i kod tih osoba dolazi do teškog pražnjenja creva.
Povremena opstipacija je uobičajena i dešava se svakome ali opstipacija koja traje nekoliko nedelja utiče na kvalitet života i predstavlja ozbiljan znak zdravstvenih problema.

Uzroci opstipacije
Među najčešćim uzroka nastanka opstipacije su:
- Nedostatak vlakana u ishrani - ako ishrana nije bogata vlaknima (koja se nalaze u voću, povrću, integralnim žitaricama i mahunarkama), može doći do opstipacije, pošto vlakna služe za formiranje stolica i podstiču redovno pražnjenje creva.
- Nedovoljna hidratacija - voda pomaže u omekšavanju stolice i lakšom izbacivanju.
- Nedostatak fizičke aktivnosti - sedeći način života može usporiti rad digestivnog sistema, što povećava rizik od opstipacije. Redovno kretanje i fizička aktivnost pomažu u stimulaciji crevne peristaltike.
- Ignorisanje potrebe za pražnjenjem - može takođe dovesti do opstipacije. Ako osoba redovno ignoriše prirodni nagon za pražnjenjem, može doći do promjena u normalnim navikama pražnjenja creva.
- Zdravstvena stanja - stanja kao što je dijabetes, hipotireozu (smanjena funkcija štitne žlezde), Parkinsonovu bolest, iritabilni kolon, kao i stanja koja utiču na nervni sistem ili mišiće koji kontrolišu probavni sistem, mogu doprineti ka stvaranju tvrde stolice i opstipacije.
- Lekovi - neki lekovi, poput analgetika, antidepresiva, lekova za hipertenziju, kao i suplementi gvožđa, mogu izazvati opstipaciju kao nuspojavu.
- Stres i anksioznost - mogu imati direktan uticaj na probavni sistem i izazvati probleme sa pražnjenjem creva.
Zatvor se češće javlja kod starijih osoba.
Simptomi opstipacije

Simptomi opstipacije mogu se razlikovati od osobe do osobe, ali najčešći simptomi uključuju:
- Retko pražnjenje creva (manje od tri puta nedeljno)
- Suva, tvrda stolica koja je teško izbaciti
- Bolovi i nelagodnost tokom pražnjenja
- Osećaj nepotpunog pražnjenja creva
- Nadutost i nelagodnost u stomaku
- Grčevi i bolovi u stomaku
Ukoliko simptomi potraju, mogu uzrokovati dodatne tegobe, kao što su bolovi u stomaku, hemoroidi (zbog stalnog naprezanja), ili razvoj drugih probavnih problema.
Kako se postavlja dijagnoza opstipacije?
Konstipacija se obično dijagnostikuje na osnovu simptoma i fizičkog pregleda. Obavezno tokom pregleda treba pacijent da navede da li uzima neke lekove ili ne i njegov način ishrane.
Pregled rektuma može da bude deo fizičkog pregleda. Pregled rektuma podrazumeva uvođenje prsta zaštićenog rukavicom u rektum kako bi se pronašle eventualne izrasline ili abnormalnosti. Ovim testom može da se proveri i postojanje hemoroida i krvi u stolici.
Nekada se preporučuje dodatne dijagnostičke metode, kod promena pokretljivosti creva, ako postoji krv u stolici, gubitak težine, ili porodična istorija kancera kolona. Testiranje može da obuhvati testove krvi, radiološko snimanje, sigmoidoskopiju, kolonoskopiju, i ostale specijalizovane testove.
Lečenje opstipacije
Konstipacija se najčešće leči kod kuće, bez posete lekaru. Međutim, treba se obratiti lekaru ako:
- Traje duže od tri nedelje
- Povezan sa nekom drugom pojavom, kao što je krv u stolici (krv na toalet papiru), gubitak težine, temperatura ili slabost.
Lečenje opstipacije zavisi od njenog uzroka, ali u većini slučajeva, promene u ishrani, načinu života, lekovima i klistir mogu značajno ublažiti simptome.
- Promene u ishrani:
- Povećanje unosa vlakana - preporučuje se unos hrane bogate vlaknima, poput voća, povrća, integralnih žitarica, orašastih plodova i mahunarki (pasulj, grašak, sočivo). Preporučena količina dijetarnih vlakana je 20 do 35 grama dnevno. Jedna od velikih nuspojava konzumiranjem velike količine vlakana može da dovede do nadimanja u stomaku i gasova ali i to se može smanjiti na minimum unosom najpre male količine vlakana, zatim postepeno sve veće kako stolica postaje mekša i češća.
- Povećanje unosa tečnosti - voda je ključna kod prevencije opstipacije, jer doprinosi u tome da stolice budu mekše i lakše se izbacuju iz organizma. Dnevno se preporučuje unos najmanje 8 čaša vod. Uzimanje napitka sa kofeinom ujutru može takođe pomoći u stimulaciji creva na pražnjenje.
- Povećanje unosa vlakana - preporučuje se unos hrane bogate vlaknima, poput voća, povrća, integralnih žitarica, orašastih plodova i mahunarki (pasulj, grašak, sočivo). Preporučena količina dijetarnih vlakana je 20 do 35 grama dnevno. Jedna od velikih nuspojava konzumiranjem velike količine vlakana može da dovede do nadimanja u stomaku i gasova ali i to se može smanjiti na minimum unosom najpre male količine vlakana, zatim postepeno sve veće kako stolica postaje mekša i češća.
- Fizička aktivnost - redovno vežbanje podstiče rad creva i može značajno pomoći u prevenciji i lečenju opstipacije. Preporučuje se dnevna fizička aktivnost, poput šetnje, joge ili vežbanja.
- Redovno praženjenje creva - pokušajte da redovno pražnjenje creva bez toga da ignorišite nagon za pražnjenje i prilikom toga treba odvojiti dovoljno vremena i prostora da se opustite.
- Laksativi - ako promena u ishranu ne pomaže, korišćenje lekova koji podstiču pražnjenje creva (laksativi) mogu biti korisni, ali se ne preporučuju za dugotrajnu upotrebu jer mogu dovesti do zavisnosti. Preporučuje se da se koriste samo uz preporuku lekara i u kratkim periodima.
- Probiotici - uzimanje probiotika može pomoći u obnavljanju zdrave crevne flore, što može poboljšati probavu i smanjiti opstipaciju.
Terapija lekovima za stimulacija creva i olakšavanje pražnjenja - uzimaju se na preporuku lekara
Tretmani konstipacije koje treba izbegavati
- Omekšavajući laksativi - mineralna ulja, omekšavaju stolicu vlažeći je. Međutim, postoje drugi tretmani sa manje rizika i podjednako dobri.
- Omekšivači stolice — Agensi koji sadrže dekuzat, nemaju toliko nuspojava kao laksativi, ali su manje efikasni. Rezultat toga je da se omekšivači stolice obično ne preporučuju osobama sa hroničnom opstipacijom.
- Prirodni proizvodi — Za lečenje konstipacije postoje mnogo prirodnih sredstava. Neki od njih sadrže aktivne sastojke koji se inače nalaze u komercijalno dostupnim laksativima. Međutim, doza i čistoća nisu tako dobro kontrolisani. Zato se ovi proizvodi uglavnom ne preporučuju.
Kada treba da se obratite lekaru?
Iako je povremena opstipacija normalna i može se lako rešiti promenama u ishrani i načinu života, ako su simptomi ozbiljni, dugotrajni ili povezani sa bolovima, krvarenjem ili neuobičajenim gubitkom težine, potrebno je da se obratite lekaru.
Ako imate simptome koji ukazuju na opstipaciju, a naročito ako primetite krvarenje, važno je da se obratite gastroenterologu koji će izvršiti potrebne dijagnostičke procedure, uključujući kolonoskopiju, kako bi se ispitali mogući uzroci i komplikacije. Naša ustanova pruža stručnu dijagnostiku i lečenje u oblasti gastroenterologije, uz pažljiv i personalizovan pristup svakom pacijentu, kako biste dobili najbolju moguću podršku u procesu izlečenja.
Kontaktirajte nas putem telefona +381 21 402 539, email adrese info@sbparks.rs ili posetite nas na adresi Subotička 41, Novi Sad.
Naš stručni tim gastroenterologa Specijalne bolnice P.A.R.K.S. Novi Sad, biće Vam na raspolaganju da pruži sve potrebne informacije i podršku u vezi sa dijagnostikom i lečenjem svih digestivnih problema i oboljenja..